Suspense: The Man Who Couldn't Lose / Too Little to Live On

Vinci 33-ra tetőzött

A legrégebbi debütálás a top 10-ben

Az elmúlt hét fő eseménye egy újabb debütálás volt az első tízben. Roberta Vinci először került be a legjobb 10 közé. Az olasznak ez 33 évesen sikerült (a következő születésnapját február 18-án ünnepelte). Korábban a női teniszben ebben a korban senkinek sem sikerült először bekerülnie a legjobb 10 közé. A közelmúltban megszokhattuk az idősebb teniszezők sikerét. Végül Serena Williams marad az első helyen (157 egymást követő hét, ez a történelem második folyamatos sorozata), Roger Federer pedig az első három között van. De egy dolog megtartani az előbbi pozíciókat, a másik pedig a 33-as csúcs elérése. Úgy döntöttünk, hogy odafigyelünk azokra a teniszezőkre, akik később, később kerültek be először a legjobb 10 közé.

A múlt hétig a rekordot Betty Stova tartotta. A holland nő párban mutatta a legjobb eredményt, de 1977-ben egyedül tört át. 31 évesen bejuthatott a legjobb 10 közé. Ez 1976 októberében történt. A következő évben Betty bejutott a wimbledoni döntőbe, amely végül még az ötödik pozícióig is eljutott. Vincit és Stove-ot leszámítva senkinek sem sikerült a legjobb 10 között debütálni 30 után.

Francesca Schiavone ezt 29 évesen érte el. Hat évvel ezelőtt történt. Most 35 éves, most nyerte el a címet. 2010-ben pedig szenzációsan elért sikereket ért el a Roland Garroson, majd bejutott a legjobb tízbe. Schiavone lett az úttörő az olaszoknál, aki nemrég kezdett bajnokságot nyerni a bolygó minden szegletében.

A sok tapasztalattal nem rendelkező rajongók alig emlékeznek Julie Alard-Decuzhira. A francia nő csúcsa 1999-ben volt, amikor két címet nyert és az év augusztusában bekerült a legjobb tíz közé. Ő lett az ötödik francia nő, aki bejutott a legjobb 10 közé. Korábban ezt Natalie Tozia, Amelie Mauresmo, Mary Pierce és Françoise Dürr érte el.

A listánk következő teniszezője közvetlenül kapcsolódik Alar-Decuzhihoz, mert Ai Sugiyamával nyerte a francia egyetlen Grand Slam-tornáját egy párban. Egyedül a japán nő töltötte a legjobb szezont 2003-ban. A stabil eredmények lehetővé tették a legjobb 10 közé jutást. És abban a szezonban a WTA döntő bajnokságán Sugiyama legyőzte a világelsőt, Justine Henint.

A legrégebbi WTA első 10 debütáns:
1. Roberta Vinci (Olaszország) - 33 év és 4 nap (2016. február)
2. Betty Stove (Hollandia) - 31 év és 100 nap (1976. október)
3. Francesca Schiavone (Olaszország) - 29 év és 349 nap (2010. június)
4. Julie Alard-Decuzhi (Franciaország) - 28 év és 347 nap (1999. augusztus)
5. Ai Sugiyama (Japán) - 28 év és 128 nap (2003. november)
6. Lucy Shafarzhova (Cseh Köztársaság) - 28 év és 124 nap (2015. június)
7. Paola Suarez (Argentína) - 27 év és 349 nap (2004. június)
8. Li Na (Kína) - 27 év és 340 nap (2010. február)
9. Sandrine Testu (Franciaország) - 27 év és 310 nap (2000. február)
10. Flavia Pennetta (Olaszország) - 27 év 143 nap (2009. augusztus).

A listán szereplő jelenlegi játékosok között van Lucy Shafarzhova, akinek a legjobb szezonja 28 évesen volt. Li Na és Flavi ott vannak.Pennett vagyok, aki nem is olyan régen örvendeztette meg a közönséget játékával, de mindkettő úgy döntött, hogy karrierje csúcsán távozik.

WTA. Halep kihagyta Radwanska

A sorozat második hetét az első tízben debütáltuk. Egy héttel ezelőtt üdvözöltük Belinda Bencicet, most pedig Roberta Vinci a sor. Korával kapcsolatos rekordjáról már beszéltünk. Érdekesség, hogy ezen a héten Dubajban veszített az első körben, de riválisainak sokkal többet kellett védenie. Carla Suarez-Navarro Robertával harcolt Lucy Shafarzhova helyéért, így a legjobb 10 lett, de az első meccsen is veszített.
Az elmúlt évben sokszor debütáltunk a top 10-ben - Shafarzhova, Plishkova, Suarez Navarro, Bachinski, Benchich és most Vinci. A legjobb 20 között csak egy teniszező van, aki még nem került be a legjobb 10-be - Elina Svitolina.

Belinda a múlt héten felment a kilencedik vonalra, és ezen az első forduló veresége ellenére minden Flavia Pennettet és Petra Kvitovát egyaránt megkerülve a világ hetedik ütőjévé vált. A jövő héten pedig Benchich még magasabbra fordulhat, mert a hatodik helyen álló Maria Sharapova nem lép fel Dohában.

Ne feledje, hogy tavaly a dubaji tornán a Premier 5 kategória szerepelt, de ebben a szezonban elsőbbségi joggal Doha megszerezte, és az Egyesült Arab Emírségekben a verseny a szokásos premierre sikeredett. Így a címért kapott 900 pontból Halep csak 470-et tudott védeni. Igaz, már a kezdő találkozón veszített és semmit sem védett. A román Agnieszka Radwanskát a harmadik helyre dobta. Garbinier Mugurusa pedig már Simone hátába lélegzik, bár a románhoz hasonlóan eddig is nehéz szezonja van. Hasonló a helyzet Carolina Wozniackival, aki nem játszott Dubajban, és végül a legjobb 20-ból is kirepült.

Sara Errani váratlanul a dubaji torna győztese lett. Tavaly a héten győzött Rióban, de ez nem ment a címvédésért, de megszerezhette első Premierjét. Sarah a 17. helyen tért vissza a legjobb 20 közé. A döntőbe jutott Barbora Strycova a 47. helyről a 38. helyre emelkedett.

És a szerényebb, Rio de Janeiróban rendezett tornán az elődöntőben egyetlen teniszező sem volt a legjobb száz közül. Ebben a felállásban a 35 éves Schiavone sikerült, aki pályafutása hetedik címét nyerte el. Hétfőn az olasz visszatért a legjobb száz közé. A szezon eleji alacsony besorolás miatt selejtezőket kellett játszania Ausztráliában, amelyre nem volt jogosult. Ennek eredményeként megszakadt a Grand Slam-bajnokság fő sorsolásainak lenyűgöző sorozata (61).

A február 10-i első 10 WTA-rangsor:
1 (=). Serena Williams (USA) - 9245.
2 (=). Angelica Kerber (Németország) - 5700.
3 (+1). Agnieszka Radwanska (lengyel) - 5210.
4 (-1). Simona Halep (román) - 4745.
5 (=). Garbinier Mugurus (Spanyolország) —4642.
6 (=). Maria Sharapova (orosz) –3672.
7 (+2). Belinda Benchich (svájci) - 3505.
8 (=). Petra Kvitova (cseh) - 3582.
9 (-2). Flavia Pennetta (Olaszország) - 3422.
10 (+3). Roberta Winchés (Olaszország) - 3481.

A február 22-i ATP-besorolási lista első 10-je:

1 (=). Novak Djokovic (szerb) - 16790.
2 (=). Andy Murray (Nagy-Britannia) - 8855.
3 (=). Roger Federer (svájci) - 8795.
4 (=). Stan Wawrinka (svájci) - 5870.
5 (=). Rafael Nadal (spanyol) - 4880.
6 (+1). Kei Nishikori (japán) - 4235.
7 (+1). Tomas Berdych (Cseh Köztársaság) - 3990.
8 (-2). David Ferrer (spanyol) - 3915.
9 (=). Jo-Wilfried Tsonga (Franciaország) - 2950.
10 (=). Richard Gasquet (Franciaország) - 2760.

ATP. Cuevas meghódította az ötszázadik játékost

A múlt héten az ázsiai-csendes-óceáni térségben Rióban rendezték a legnagyobb tornát. Az ATR-500 címet nem tudta megvédeni David Ferrer, aki a negyeddöntőben vereséget szenvedett Dominic Tim ellen. A spanyol a hatodikról a nyolcadik helyre esett vissza, megadva Tomas Berdychet és Kei Nishikorit. Gilles Simon és Ivo Karlovich sem védte meg címét. A francia a 19., a horvát a 31. helyre esett vissza.

Rafael Nadal az elődöntőben vereséget szenvedett Pablo Cuevas ellen. Az uruguayi végül nyertes lett, megnyerve első ötszázat. Pablo 17 helyet emelkedett a 28. helyre. Legjobb időszakában Cuevas bejutott a legjobb 20 közé. A döntőben Guido Pelával játszott, aki még soha nem került be a legjobb 50 közé. A brazíliai siker után 29 pozíciót ugrott és a rekord 42. helyre került. Az elődöntőben Pella megállította Timet. Dominic feljutott a 15. helyre, és frissítette személyes csúcsát is. Tim a legfiatalabb játékos a legjobb 20 között.

Két amerikai, Querry és Ram, a döntőben Delray Beach-en játszott. Sam elnyerte nyolcadik címét, és a 43. helyen tért vissza a legjobb 50 közé. A 31 éves Rajiv pedig karrierje legjobb helyére - a 60-as évekbe - feljutott.

És Marseille-ben Nick Kiryos nyerte első címét. Igaz, az ausztrál nyolc helyet emelkedett és a 33. lett, de esetében sokkal fontosabb lehet a képességekbe vetett bizalom a nagyobb tornák előtt.

A következő hét elrendezése

Tavaly a dohai bajnokság egyszerű Premier volt, így Shafarzhova 470 pontot éget a címért, és idén Katarban akár 900-at is elérhet. Victoria Azarenko tavaly döntőben szerepelt, de nem Dohába érkezett, de inkább Acapulco. Általánosságban elmondható, hogy a dohai torna jó néhány változást hozhat, tekintve a Katarban lejátszott pontok számát. Az első tíz közül csak a karrierjét befejező Serena Williams, Maria Sharapova és Flavia Pennett nem játszik ott.

Kétszáz játékos passzol egyszerre férfiaknál. A sérülés miatti dubaji cím nem tudja megvédeni Federert, Djokovictól pedig a végső kiégésért járó pontok vannak, de Novak már megérkezett az Egyesült Arab Emírségekbe. Acapulcóban pedig a címet David Ferrer védi. Emellett Marina Cilicnek esélye van visszatérni az első tízbe, ha Mexikóban nyer.